Qt Creator i Git – konfiguracja cz.2

Witam,
Dziś szybko skonfigurujemy Qt Creator i założymy pierwsze repozytorium.

1. Odpalamy Qt Creatora i z menu Narzędzie wybieramy Opcje.
2. Z drzewka po lewej stronie wybieramy "System kontroli wersji" i przechodzimy do zakładki Git.
3. W textbox'ie "Dodatkowy początkowy PATH" wklejamy ścieżkę do katalogu bin Git'a.
W moim przypadku konfiguracja wygląda jak na załączonym poniżej zrzucie.
I ot cała konfiguracja.

Teraz przystąpimy do tworzenie pierwszego repozytorium. Sprawa jest banalnie prosta. Podczas uruchomienia naszego nowego projektu w jednej z okienek kreatora możemy dodać go do "Systemu kontroli wersji" wybierając z combobox'a jego nazwę tak jak na poniższym zrzucie.
Następnie klikamy Zakończ.
Po wczytaniu projektu z menu Narzędzia rozwijamy Git, następnie Lokalne repozytorium i wybieramy Wrzuć. W Okienko Opis wpisujemy np "First commit" (1), zaznaczamy wszystkie pliki z projektu (2), a następnie klikamy "Wrzuć ..." (3).
Teraz musimy na naszym koncie Bitbucker dodać nowe repozytorium. My dla celów artykułu utworzymy repozytorium o nazwie np NaszPierwszyProjekt.

No i w tym miejscu pojawia się mały problem (bug ma być naprawiony w wersji 3.0 Qt Creatora). Powinniśmy teraz dodać zdalne repozytorium, ale z pozycji Qt Creatora się nie da.  Więc musimy uruchomić Git Bash, przejść do folderu z naszym projektem np:
cd d:
cd /Qt/Source/NaszPierwszyProjekt
i dodać zdalne repozytorium:
git remote add origin git@bitbucket.org:ImieNazwisko/NaszPierwszyProjekt.git
W tym momencie mam już wszystko skonfigurowane i śmiało możemy przejść do wykonania (wysłanie plików na repozytorium) push'a. W tym celu w Qt Creator z menu Narzędzia->Git->Zdalne repozytorium wybieramy Push.

Teraz możemy używać naszego aktualnego kodu na różnych komputerach, w różnych lokalizacjach. W części 3 pokażę jak w łatwy i szybki sposób pobrać kod programu z repozytorium.

Życzę miłej lektury.
Pozdrawiam.
Bartek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Qt Creator i Git - konfiguracja cz.1