Qt Creator i Git - konfiguracja cz.1

Witam,
Dzisiaj chciałbym pokazać w jaki sposób skonfigurować Qt Creatora oraz Gita aby z poziomu tego pierwszego można było wysyłać zmiany w kodzie do repozytorium. Jako zdalne repozytorium użyjemy darmowego serwisu Bitbucket.
Bitbucket pozwala na utworzenie darmowych prywatnych repozytoriów, co w przypadku innych podobnych serwisach jest płatne.

Co nam będzie potrzebne:
1. Zainstalowane Qt SDK
2. Git - razem z msys do pobranie z http://code.google.com/p/msysgit/.

Po zainstalowaniu Git'a przystępujemy do jego konfiguracji. Uruchamiamy Git Bash'a i w terminalu wpisujemy:
git config --global user.email "nasz.adres@mail.pl"
git config --global user.name "Imię Nazwisko"
git config --global push.default current
Kolejną czynnością jaką należy wykonać jest wygenerowanie kluczy (o ile do naszego repozytorium mamy mieć dostęp tylko my). Przechodzimy do folderu:
cd ~/.ssh
Jeśli go nie ma to musimy go utworzyć poleceniem:
mkdir ~/.ssh
Następnie korzystając z ssh-keygen generujemy klucze:
ssh-keygen -t rsa -C "nasz.adres@mail.pl"
Po wykonaniu tego polecenie zostaniemy zapytani o podanie hasła. W tym przypadku nie możemy go podać ponieważ wtedy Qt Creator będzie wisiał. Więc w tym przypadku "klepiemy" dwa razy ENTER. Teraz poleceniem clip skopiujemy sobie klucz do pamięcie ponieważ będziemy musieli go dodać w serwisie Bitbucket:
clip < ~/.ssh/id_rsa.pub
Po zalogowaniu się w Bitbucket przechodzimy do Manage account (1). Z Account settings wybieramy SSH keys (2). Następnie dodajemy nowy klucz (3).
W polu Label podajemy dowolną nazwę dla klucza, natomiast w pole Key wklejamy zawartość schowka (wcześniej umieściliśmy w nim nasz klucz).
I po w/w czynnościach mamy gita skonfigurowanego do działania z naszym prywatnym repozytorium. W części 2 skonfigurujemy Qt Creator, dodamy nowe repozytorium oraz pobierzemy istniejące już repozytorium.

Życzę miłej lektury.
Pozdrawiam.
Bartek

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Qt Creator i Git – konfiguracja cz.2